30 grudnia 2016

Manhole

Reżyseria: Jae-Young Shin Alternatywny tytuł: Maenhol Produkcja: Korea Południowa, 2014 Długość: 1 godz. 41 min.


W Seulu pojawiają się kolejne przypadki tajemniczych zagięć młodych kobiet. W obliczu braku jakichkolwiek poszlak policja jest bezradna. Kolejną zaginioną okazuje się nastoletnia Song-Yi, której zdesperowany ojciec, przy nieudolności władz, postanawia przeprowadzić własne śledztwo. Niedaleko od miejsca zaginięcia Song-Yi mieszka wraz ze starszą siostrą głuchoniema Soo-jeong. Dziewczynka nie ma pojęcia, że wychodząc co wieczór na przystanek autobusowy, by powitać wracającą z pracy siostrę, naraża się na śmiertelne niebezpieczeństwo czyhające pod ulicami miasta. 

27 grudnia 2016

Pokojówka

Reżyseria: Ki-young Kim Alternatywny tytuł: The Housemaid / Hanyo Produkcja: Korea Południowa, 1960 Długość: 1 godz. 51 min.


Seon-young Kwak i Kyung-hee Cho uczęszczają na zajęcia zakładowego chóru. Obie podkochuję się w prowadzącym zajęcia Dong-sik Kim, który jednak posiada żonę i dzieci. Niezrażona tym Seon-young za namową Kyung-hee podsyła panu Kim liścik w którym wyznaje mu miłość. Mężczyzna powiadamia jednak o niewłaściwym zachowaniu swojej podopiecznej władze zakładu w wyniku czego Seon-young zmuszona zostaje do odejścia. W tym czasie będąca w ciąży żona pana Kim nie jest w stanie dłużej podołać licznym obowiązkom domowym. Jej mąż zatrudnia więc pokojówkę, którą poleconą przez Kyung-hee. Pewnego burzliwego dnia pod nieobecność żony, pan Kim spędza noc z pokojówką, która zachodzi w ciążę. Kładzie się to cieniem na dążącej do zachowania odpowiedniego statusu rodzinie Kimów, która zrobi wszystko, by przez ewentualny skandal go nie stracić. 

12 grudnia 2016

Siostry z Gion

Reżyseria: Kenji Mizoguchi Alternatywny tytuł: Gion no shimai / Sisters of the Gion Produkcja: Japonia, 1936 Długość: 1 godz. 35 min.


Do niedawna bogaty właściciel sklepu Shinbei Furusawa bankrutuje, a cały jego majątek zostaje zlicytowany. Wciąż darząc uczuciem swojego wieloletniego patrona i czując się zobligowaną do zaopiekowania się nim gejsza Umekichi przyjmuje go pod swój dach. Niezadowolona z zaistniałej sytuacji jest mieszkająca z nią gejsza Omocha, która uważa że starzejąca się Umekichi nie jest do niczego zobowiązana względem Furusawy jak również, że nie stać jej na uleganie sentymentom względem dawnego patrona żyjącego na koszt i tak już ledwo wiążących koniec z końcem kobiet. Omocha nie zamierza podporządkowywać swojego życia mężczyznom, wręcz przeciwnie zamierza ich wykorzystywać do własnych celów. Postanawia za wszelką cenę pozbyć się Furusawy i znaleźć sobie i Umekichi odpowiednich patronów.

11 grudnia 2016

Onimasa

Reżyseria: Hideo Gosha  Alternatywny tytuł: Kiryūin Hanako no shōgai
Produkcja: Japonia, 1982 Długość: 2 godz. 26 min.


Upalnym latem 1940 roku w jednym z domów w dzielnicy czerwonych latarni w Kioto młoda kobieta popełnia samobójstwo. Przybyli na miejsce policjanci ustalają, że dziewczyna była w ciąży, którą jednak straciła, po czym targnęła się na swoje życie zaledwie na kilka godzin przed odnalezieniem jej ciała. Matsue Kiryūin przedziera się przez tłum gapiów zebranych na miejscu tragedii. Zapytana przez policjanta o związek jaki łączył ją z młodą kobietą wyznaje, iż ta była jej młodszą siostrą. Matsue odpowiadając na kolejne pytania policjantów, przenosi się wspomnieniami do jesieni 1918 roku, gdy jako kilkuletnia dziewczynka, została adoptowana przez Masagoro Kiryūin, zwanego Onimasa, głowę jednego z klanów yakuzy na wyspie Kiusiu. Śledząc kolejne etapy życia Matsue, powoli poznajemy historię upadku rodziny Kiryūin, której ostatni akord wybrzmiał tego upalnego dnia.

29 listopada 2016

Samurajskie chorągwie

Reżyseria: Hiroshi Inagaki Alternatywny tytuł: Fūrin kazan / Samurai Banners Produkcja: Japonia, 1969 Długość: 2 godz. 45 min.


W XVI-wiecznej Japonii, targanej nieustającymi wojnami o hegemonię jakie toczą między sobą przywódcy klanów, panujący w prowincji Kai młody daimyo Shingen Takeda rozmyśla nad poszerzeniem własnej domeny. Na jego dwór przybywa doświadczony, jak sam twierdzi, ronin Kansuke Yamamoto, którego młody władca przyjmuje na służbę. Charakteryzujący się przebiegłością oraz bezwzględnością Yamamoto, szybko pnie się po szczeblach hierarchii. Swoje talenty wykorzystuje jednak nie tylko dla własnych celów, ale również dla budowy potęgi Shingena, któremu obiecuje panowanie nad całą Japonią. 

9 listopada 2016

Toshirō Mifune - aktor wyjątkowy


Toshirō Mifune - jeden z najwybitniejszych oraz najbardziej rozpoznawalnych na świecie japońskich aktorów, który wystąpił w prawie 170 filmach w tym 16 wyreżyserowanych przez Akirę Kurosawę. Zanany z takich arcydzieł jak Rashōmon (1950), Siedmiu samurajów (1954),  Straż przyboczna (1961), czy Bunt (1967). 

12 października 2016

Samotna dróżka

Reżyseria: Mikio Naruse Alternatywny tytuł: Hōrōki / A Wanderer's Notebook Produkcja: Japonia, 1962 Długość: 2 godz. 04 min.


Tokio, początek XX wieku. Porzucona przez byłego kochanka Fumiko, przemierza wraz z matką ulice miasta zajmując się obwoźnym handlem. Interesy nie idą jednak najlepiej, a wezwana by pomóc mężowi w interesach na drugim krańcu Japonii matka Fumiko, wyjeżdża na Kyushu. Kolejne dni wypełniają niekończące się poszukiwania pracy. Jedyną pociechą dla dziewczyny stanowi jej skromna kolekcja książek oraz pisanie własnych utworów. W barze w którym udaje się Fumiko w końcu znaleźć pracę, poznaje pana Date w którym się zakochuje. Poprzez znajomość z Date Fumiko wkracza w świat artystycznej bohemy, zaczynając samej skupiać się na pisaniu.

5 października 2016

Yearning

Reżyseria: Mikio Naruse Alternatywny tytuł: Midareru 
Produkcja: Japonia, 1964 Długość: 1 godz. 38 min.


Wojenna wdowa Reiko Morita prowadzi sklep w imieniu rodziny swojego zmarłego męża. Chociaż sklep nominalnie należy wciąż do jej teściowej to jednak Reiko własnymi rękami odbudowała go ze zgliszczy po amerykańskim bombardowaniu, pozostając cały czas w mieście, podczas gdy reszta rodziny schroniła się na wsi. Przez prawie dwie dekady dbała o interesy oraz opiekowała się teściami i młodszym rodzeństwem męża. Prosperujący do tej pory interes, przeżywa jednak obecnie ciężkie chwile, ulegając konkurencji nowo otwartego supermarketu. Sen z oczu Reiko spędza również Koji, młodszy brat jej męża, który po niespodziewanym rzuceniu dobrze płatnej pracy w korporacji, spędza czas na piciu i hazardzie. Niespodziewanie Hisako, szwagierka Reiko, porusza temat ponownego wyjścia Reiko za mąż, argumentując to chęcią umożliwienia wciąż jeszcze młodej bratowej, znalezienia szczęścia u boku męża. Jednocześnie daje jednak do z rozumienia, że w przyszłości niekoniecznie może znaleźć się dla Reiko miejsce w domu Moritów. W obronie Reiko staje Koji.

30 września 2016

Sea Fog

Reżyseria: Sung-Bo Shim Alternatywny tytuł: Hae-mu Produkcja: Korea Południowa, 2014 Długość: 1 godz. 51 min.


Rok 1998. Z koreańskiego portu Yosu wypływa statek rybacki Jeonjinho. Dowodzący nim kapitan Kang lata świetności, tak jak i jego statek, ma już za sobą. Kolejne połowy kończą się wyciąganiem pustych sieci, a rozpadająca się jednostka oraz nieopłacana załoga pilnie potrzebują pieniędzy. Nie widząc innej możliwości zarobku kapitan Kang zgłasza się do przemytnika Sang-Goo Yeo, który daje mu zlecenie na przewiezienie nielegalnych chińskich imigrantów. W drodze powrotnej Jeonjinho z imigrantami na pokładzie, napotyka jednak okręt straży wybrzeża. Załoga zamyka imigrantów w ładowni, próbując ukryć ich przed niespodziewaną kontrolą. Nie wiedzą jeszcze, że najgorsze dopiero przed nimi.

23 września 2016

Zabójstwo

Reżyseria: Dong-hun Choi Alternatywny tytuł: Assassination / Amsal Produkcja: Korea Południowa, 2015 Długość: 2 godz. 19 min.


W 1911 roku w czasie japońskiej okupacji Korei ruch oporu, przeprowadza zamach na japońskiego gubernatora kraju Kawaguchiego. Jednak pro-japońkiemu przedsiębiorcy In-gook Kang’owi udaje się w ostatniej chwili uratować gubernatora. Gdy Kang dowiaduje się, że w zamachowcom pomagała jego żona, nakazuje swoim ludziom ją zabić. W czasie zamieszania niania bliźniaczek Kang’a, ucieka zabierając ze sobą jedną z dziewczynek. Dwadzieścia dwa lata później ruch oporu podejmuje ostatnią próbę zabicia gubernatora nim ten na dobre opuści Koreę. Pośród oddziału, mającego przeprowadzić akcję, znajduje się zabrana przez nianię córka Kang’a, który również jest celem zamachu. Konspiratorzy nie zdają sobie jednak sprawy, że wśród nich jest zdrajca.

20 września 2016

Służąca

Reżyseria: Chan-wook Park Alternatywny tytuł: The Handmaiden / Agassi Produkcja: Korea Południowa, 2016 Długość: 2 godz. 24 min.


Lata 30-ste XX w. Podstarzały hrabia Kōzuki mieszka wraz ze swoją siostrzenicą Hideko w rozległej posiadłości na koreańskiej prowincji. Spośród całego swojego olbrzymiego majątku, największym skarbem jest dla hrabiego jego unikatowa kolekcja książek oraz artefaktów, przyciągająca grono wtajemniczonych kolekcjonerów, którym dane jest kupić co poniektóre egzemplarze z bezcennego zbioru. Jednak niebędący w stanie rozstać się ze swoimi ukochanymi skarbami hrabia zamiast oryginałów sprzedaje falsyfikaty. Do wąskiej grupy znamienitych gości odwiedzających rezydencję dołącza hrabia Fijiwara, którego Kōzuki sprowadza by ten stworzył dla niego podróbki jeszcze lepszej jakości niż te jakimi posługiwał się do tej pory. Stary hrabia nie wie jednak, że sam pada ofiarą oszusta. Fujiwara jest w rzeczywistości hochsztaplerem, chcącym uwieść siostrzenicę hrabiego i przywłaszczyć sobie jej majątek. Do pomocy w zrealizowaniu swojego planu zatrudnia sprytną oszustkę Sook-hee, która jako osobista służąca Hideko ma ułatwić mu rozkochanie w sobie dziewczyny. Jednak od momentu w którym Sook-hee przybyła do rezydencji jej umysł coraz bardziej zaprzątają myśli o pięknej Hideko. Czworo aktorów skąpanych w mgłach intryg i sekretów otaczających rodzinę Kōzuki wstępuje na scenę.

16 września 2016

Lament

Reżyseria: Hong-jin Na Alternatywny tytuł: The Wailing / Gok-seong 
Produkcja: Korea Południowa, 2016 Długość: 2 godz. 36 min.


Wczesnym rankiem sierżant Jong-goo, zostaje wezwany na miejsce zbrodni, gdzie znalezione zostały zwłoki zasztyletowanej kobiety. Podejrzany o dokonanie zbrodni mężczyzna, którego całe ciało pokrywa tajemnicza wysypka, pozostaje w dziwnym transie, uniemożliwiającym jego przesłuchanie. Wkrótce pojawiają się kolejne przypadki, agresywnych i dziwnie zachowujących się ludzi pokrytych tajemniczą wysypką. Bezimienna kobieta, którą Jong-goo spotyka w pobliżu miejsca jednej ze brodni, ostrzega go przed mieszkającym w górach Japończykiem, który wedle jej słów nie jest tym kim się wydaje. Tajemnicza choroba dotyka najwyraźniej także rodzinę sierżanta, gdy jego córeczka Hyo-jin zaczyna gorączkować. Jong-goo w towarzystwie innego policjanta oraz tłumacza, udają się w góry do chatki tajemniczego Japończyka o którym krążą wśród mieszkańców wioski dziwne opowieści.

12 września 2016

The Tiger - An Old Hunter's Tale

Reżyseria: Hoon-jeong Park Alternatywny tytuł: Dae-ho Produkcja: Korea Południowa, 2015 Długość: 2 godz. 19 min.



W 1925 roku pośród gór rozciągających się na południu półwyspu koreańskiego, trwa obława na wielkiego tygrysa, którego miejscowi przezwali Władcą góry Jirisan. Sprytna bestia wciąż wymyka się myśliwym, zabijając każdego kto wkroczy na jej terytorium. Naciskany przez przełożonych major Ryu, któremu powierzono zadanie rozwiązania problemu tygrysa, oczekuje od swoich myśliwych jak najszybszego zabicia zwierzęcia. Jednak pomimo wysiłków jakie czyni przewodzący myśliwym Goo-gyeong, który sam pragnie zemścić się na bestii za śmierć brata, tygrys pozostaje nieuchwytny. Major Ryu zwraca się więc do cieszącego się szacunkiem pośród miejscowych łowców starego Man-deok Cheon’a, żyjącego na odludziu wraz z nastoletnim synem. Starzec wymiguje się jednak od udziału w polowaniu na Władcę góry Jirisan z którym łączy go mroczna przeszłość.

9 września 2016

Blood and Ties

Reżyseria: Dong-seok Gook Alternatywny tytuł: Gong-beom Produkcja: Korea Południowa, 2013 Długość: 1 godz. 36 min.


Do koreańskich kin wchodzi film oparty na wydarzeniach sprzed piętnastu laty, gdy porwany wcześniej kilkuletni chłopiec został znaleziony martwy w rzece. Wraz z szybkim zbliżaniem się dnia przedawnienia zbrodni policja, podejmuje ostatnią próbę schwytania mordercy. Da-eun wraz z przyjaciółmi wybiera się do kina na spektakl, podczas którego odtworzone zostaje oryginalne nagranie głosu porywacza. Przerażona dziewczyna rozpoznaje na nim głos swojego ojca.

3 września 2016

Uciszone

Reżyseria: Hae-yeong Lee Alternatywny tytuł: The Silenced / Gyeongseonghakyoo: Sarajin Sonyeodeul Produkcja: Korea Południowa, 2015 Długość: 1 godz. 39 min.


Pod koniec lat trzydziestych nastoletnia Shizuko, przybywa do leżącej na odludziu szkoły dla dziewcząt w okolicach Seulu, gdzie cierpiąca na chorobę płuc dziewczyna ma odzyskać zdrowie dzięki kuracji w mieszczącym się w szkole sanatorium. Olbrzymi gmach szkoły będący domem dla zaledwie kilkunastu dziewcząt, przytłacza czującą się porzuconą przez rodziców Shizuko. Prowadzona przez panią dyrektor Sanae Kato placówka, wymagająca od swoich podopiecznych bezwzględnego podporządkowania się panującym w niej surowym zasadom oraz przestrzegania ustalonej diety i regularnego zażywania leków, sprawia wrażenie miejsca w którym ciężko będzie się zadomowić Shizuko. Życie dziewcząt w szkole skupia wokół uzyskaniu zaszczytu kontynuowania dalszej nauki w Tokio, przed którym staną jedynie dwie najlepsze spośród nich. Chociaż kryteria doboru, nie są znane to żadna z nich nie ma wątpliwości, że zaszczyt przypadnie Kazue i Yuce. W przeciwieństwie do Yuki okazującej Shizuko wiele wrogości, Kazue staje się dla dziewczyny najbliższą osobą w szkole. Jednak wkrótce Shizuko odkrywa, że nie jest pierwszą dziewczyną o tym imieniu pośród pensjonariuszek sanatorium. Przed jej przybyciem inna Shizuko, przyjaźniła się z Yuką i Kazue. Pewnego jednak dnia ta inna Shizuko niespodziewanie opuściła szkołę.

31 sierpnia 2016

Once Upon a Time in Seoul

Reżyseria: Hyeong-jun Bae Alternatywny tytuł: Sonyeoneun Oljianneunda 
Produkcja: Korea Południowa, 2008 Długość: 1 godz. 38 min.


Niedługo po zakończeniu Wojny koreańskiej dwaj młodzi mężczyźni, Tae-Ho oraz Jong-Du, przybywają do Seulu, chcąc wzbogacić się na tamtejszym czarnym rynku. Szybko jednak orientują się, że handel bez pozwolenia lokalnych gangsterów może źle się skończyć. Sprytny Tae-Ho oferuje więc ich usługi kontrolującemu rynek Myung-Soo. Będący pod wrażeniem umiejętności oraz zuchwałości dwóch młodych ludzi gangster zgadza się by poprowadzili jeden z jego sklepów. Jong-Du nie jest zachwycony nowym układem, nie chcąc nikomu podlegać, jednak dla pragmatycznego Tae-Ho współpraca z gangsterami jest jedynie kolejnym etapem na drodze do zdobycia dużych pieniędzy i szacunku.

30 sierpnia 2016

Bad Guy

Reżyseria: Ki-duk Kim Alternatywny tytuł: Nabbeun namja Produkcja: Korea Południowa, 2001 Długość: 1 godz. 40 min.


Gdy Sun-Hwa czeka na swojego chłopaka, obok niej przysiada się podejrzanie wyglądający mężczyzna z wyraźną szramą ciągnącą się przez całą jego szyję. Wystraszona dziewczyna zmienia szybko miejsce, niedługo potem dołącza do niej chłopak. Gdy jednak para postanawia odejść mężczyzna ze szramą, chwyta dziewczynę zmuszając ją do długiego pocałunku. Jakiś czas później w księgarni Sun-Hwa znajduje portfel ze znaczną sumą pieniędzy, którą zatrzymuje dla siebie. Jednak właściciel portfela odnajduje dziewczynę, twierdząc przy tym że w środku znajdowało się znacznie więcej pieniędzy niż ta znalazła. Aby oddać całą sumę i uniknąć policji Sun-Hwa zgadza się wziąć pożyczkę, której zastawem będzie jej ciało. Nie mogąc na czas spłacić długu dziewczyna trafia do burdelu, którego właścicielem okazuje się Han-ki - spotkany wcześniej mężczyzna ze szramą na szyi.

22 sierpnia 2016

My So Has Got Depression


Reżyseria: Kiyoshi Sasabe Alternatywny tytuł: Tsure ga utsu ni narimashite Produkcja: Japonia, 2011 Długość: 2 godz. 1 min.


Mikio i Haruko Takazaki są małżeństwem od pięciu lat. On pracuje w dziale pomocy, jednej z zagranicznych firmy sprzedających komputery. Ona stara się realizować swoje morzenia o zostaniu uznaną mangaką. Od jakiegoś czasu zdrowie Mikio stale się jednak pogarsza. Kłopoty ze snem, dokuczliwe bóle i ogólna apatia zmuszają go w końcu do wizyty u lekarza, który diagnozuje u niego depresję. Mikio podejmuje leczenie, a u jego boku stoi oddana mu Haruko. Jednak droga do odzyskania zdrowia, będzie trudną i wyboistą podróżą, poddającą łączącą ich więź próbie.

17 sierpnia 2016

Żywot Matsuko

Reżyseria: Tetsuya Nakashima Alternatywny tytuł: Memories of Matsuko / Kiraware Matsuko no Isshō Produkcja: Japonia, 2006 Długość: 2 godz. 10 min.



Dwudziestoletni Shou Kawajiri znajduje się na życiowym rozdrożu. Marzenia o zostaniu muzykiem dla spełnienia których, mając zaledwie osiemnaście lat, opuścił dom i wyjechał do Tokio, prysły w zderzeniu z rzeczywistością. Jego mieszkanie popada w coraz większą ruinę, a dziewczyna zrywa z nim, mając już dość pustej egzystencji u jego boku. Pewnego dnia w mieszkaniu, pojawia się jego ojciec, taszcząc pod ręką urnę, która jak wyjaśnia zawiera szczątki jego zamordowanej kilka dni wcześniej siostry Matsuko. Ojciec prosi Shou, by ten zajął się doprowadzeniem do porządku jej mieszkania. Zaskoczony istnieniem ciotki o której nigdy nie słyszał Shou, zjawia się w mieszkaniu, będącym w jeszcze gorszym stanie niż jego własne. Przerzucając kolejne sterty śmieci chłopak zaczyna powoli, poznawać historię ciotki, której jego rodzina się wyrzekła. Jednocześnie zdaje sobie sprawę, że mieszkanie ciotki jest obserwowane, a jej morderca wciąż nie został schwytany.


14 sierpnia 2016

Flag In The Mist

Reżyseria: Yōji Yamada Alternatywny tytuł: Kiri no Hata Produkcja: Japonia, 1965 Długość: 1 godz. 51 min.




Dwudziestoletnia Kiriko przybywa do Tokio z odległego Kumamoto, by spotkać się z jednym z najlepszych adwokatów w kraju Kinzō Ōtsuką. Kiriko przekonana jest, że jedynie on jest w stanie dowieść niewinności jej oskarżonego o morderstwo brata. Jednak pomimo nieustępliwości dziewczyny Ōtsuka, odmawia przyjęcia sprawy, tłumacząc się nawałem pracy. Rok później, w czasie oczekiwania na apelację po otrzymaniu wyroku śmierci, brat Kiriko umiera w więzieniu z powodu choroby. Dziewczyna przenosi się do Tokio, gdzie w barze w którym pracuje spotyka dziennikarza Kōichi Abe, którego poznała w czasie swojego pobytu w mieście. Od niego dowiaduje się, że po śmierci jej brata Ōtsuka dogłębnie zbadał jego akta, jednak w czasie rozmowy z dziennikarzem, zataił swoje zainteresowanie sprawą.

10 sierpnia 2016

Battle of Roses

Reżyseria: Mikio Naruse Alternatywny tytuł: Bara Gassen Produkcja: Japonia, 1950 Długość: 1 godz. 38 min.


Oskarżony o zdefraudowanie znaczących środków z kont Lily Cosmetics w której pracował mąż Masago umiera niespodziewanie z powodu choroby. Nim jeszcze jej szwagier zmarł Hinako, młodsza siostra Masago, odzyskała dzięki pomocy pana Mogi obciążającego go dokumenty, zamian za obietnicę wyjścia za niego. Jednak wbrew obietnicy danej Hinako, Mogi żąda od Masago oddania przywłaszczonej sumy. Wykorzystując swoje znajomości Masago uzyskuje potrzebne środki, spłaca długi i zakłada konkurencyjną wobec Lily Cosmetics firmę o nazwie Nigera. Nowa firma odnosi spektakularny sukces, ale chcąc umocnić swoją pozycję Masago postanawia wydać Hinako za jednego z kluczowych pracowników. Nie czekając, aż podzieli los siostry, poświęconej dla dobra firmy oraz chcąc zasmakować życia najmłodsza z rodzeństwa Chisuzu przyjmuje oświadczyny niejakiego Ejimy i w sekrecie przed rodziną wychodzi za mąż. Swój sekretny romans ukrywa również sama Masago, która swojemu kochankowi przyznaje stanowisko przysługujące zasłużonemu dla firmy mężowi Hinako. Pomiędzy Hinako, a jej mężem zaczyna powiększać się przepaść, obecna pomiędzy małżonkami od dnia ślubu, a coraz mocniej powiększająca się po pozbawieniu go przez szwagierkę awansu.

7 sierpnia 2016

Szczurołap

Reżyseria: Kwang-tae Kim Alternatywny tytuł: Sonnim / The Piper 
Produkcja: Korea Południowa, 2014 Długość: 1 godz. 59 min.



Niedługo po podpisaniu zawieszenia broni pomiędzy walczącymi w czasie Wojny Koreańskiej stronami Woo-Ryong wraz z swoim dziesięcioletnim synem Young-Nam, przemierzają kraj zarabiając grą na flecie. Zmierzają do Seulu, gdzie spotkany w czasie wojny amerykański lekarz, obiecał zająć się chorymi płucami chłopca. Pewnego razu, chroniąc się przed burzą, spędzają noc w opustoszałym bunkrze. Następnego dnia odkrywają zamaskowaną drogę, którą odsłoniła nawałnica. Podążając nią trafiają do ukrytej pośród gór wioski. Mieszkańcy wydają się przestraszeni przybyciem dwóch nieznajomych, niemniej jednak sołtys wioski, udziela wędrowcom gościny. Ośmielony gościnnością gospodarza Woo-Ryong, prosi go o możliwość przenocowania we wiosce, aby jego wyczerpany długą podrożą syn mógł odpocząć. Sołtys wyraża zgodę pod warunkiem, że Woo-Ryong nie powie żadnemu z wieśniaków, że wojna dobiegła końca. W czasie pobytu Woo-Ryong odkrywa, że wioska cierpi z powodu plagi szczurów, które według jej mieszkańców są niepodobne do innych. Niezrażony opowieściami wieśniaków Woo-Ryong podejmuje się, za sowitą opłatą, przepędzić szczury z wioski. Jednak już wkrótce demony przeszłości dadzą o sobie znać, odkrywając mroczną tajemnicę ukrytej wioski.

5 sierpnia 2016

For the Emperor

Reżyseria: Sang-joon Park Alternatywny tytuł: Hwangjereul Wihayeo Produkcja: Korea Południowa, 2014 Długość: 1 godz. 44 min.


Hwan Lee jest obiecującym baseballistą jednak jego kariera kończy się niepodziewanie, gdy zostaje zatrzymany w czasie nalotu policji na nielegalną szulernię, gdzie odbierał pieniądze za ustawianie meczów. Bez pieniędzy i źródła utrzymania postanawia upomnieć się o stracone pieniądze od prowadzących szulernię gangsterów. Jego bezczelność i talent do bicia się przypadają do gustu jednemu z szefów gangu Sang-Ha Jung, który proponuje mu pracę. Hwan Lee szybko pnie się po kolejnych szczeblach gangsterskiej hierarchii i wkrótce zostaje ważną postacią w organizacji. Z czasem jednak szefostwo postanawia zalegalizować swoje działania do których coraz mniej pasuje Hwan Lee ze swoimi powiązaniami z ustawianiem meczów.

2 sierpnia 2016

The Phone

Reżyseria: Bong-joo Kim Alternatywny tytuł: Deo pon Produkcja: Korea Południowa, 2015 Długość: 1 godz. 55 min.


Dong-Ho Ko odchodzi z kancelarii adwokackiej, by objąć o wiele spokojniejszą i lepiej płatną posadę w dziale prawnym jednego z koncernów farmaceutycznych. Ostatniego dnia pracy odwołuje ustaloną wcześniej kolację ze swoją żoną Yeong-Soo, by razem ze starymi współpracownikami opić swoje odejście. Gdy po zakrapianej nocy, wraca nad ranem do domu odkrywa, że jego żona została zamordowana. Dong-Ho Ko podejmuje natychmiast własne śledztwo jednak po upływie roku ani on ani policja nie są w stanie odnaleźć sprawcy. W dniu rocznicy morderstwa, kiedy Dong-Ho Ko postanawia w końcu stanąć na nogi i zacząć znowu żyć normalnie, niespodziewanie otrzymuje telefon od swojej zamordowanej żony. Wkrótce orientuje się, że rozmawia z Yeong-Soo z dnia jej morderstwa, choć jeszcze na kilka godzin przed samą zbrodnią. Dong-Ho staje przed szansą ocalenia żony.

31 lipca 2016

Attack the Gas Station!

Reżyseria: Sang-Jin Kim Alternatywny tytuł: Juyuso seubgyuksageun Produkcja: Korea Południowa, 1999 Długość: 1 godz. 53 min.


Pewnej nocy czterech młodych mężczyzn napada na stację benzynową, demoluje ją i kradnie pieniądze. Jakiś czas później znudzeni bezczynnością postanawiają znów zjawić się na tej samej stacji. Tym razem jednak ich łupem pada jedynie drobna sumka. Postanawiają więc zamknąć pracowników oraz właściciela w biurze i udając pracowników stacji wydobywać pieniądze od klientów. Od tego momentu ich noc wypełnia się starciami  z lokalnymi przestępcami i pyskatymi klientami.

29 lipca 2016

Tu zawsze świeci słońce (Trylogia)


Oparta na mandze Sanchōme no Yūhi autorstwa Ryōhei Saigan’a trylogia Takashi Yamazakiego śledzi zwykłe życie mieszkańców fikcyjnego Trzeciego dystryktu Tokio. Historia zawarta w trzech filmach rozgrywa się na przestrzeni pięciu lat (w latach 1959-1964), ukazując z perspektywy mieszkańców dystryktu zachodzące w tym czasie przemiany w powojennej Japonii. Film nie śledzi jednej głównej linii fabularnej, skupiając się za to na dwóch wątkach oscylujących wokół pisarza Ryunosuke Chagawy oraz rodziny jego sąsiada z drugiej strony ulicy Norifumi Suzukiego, prowadzącego warsztat samochodowy.

24 lipca 2016

47 mieczy zemsty. Upadek zamku Ako

Reżyseria: Kinji Fukasaku Alternatywny tytuł: Ako-Jo danzetsu / Swords of Vengeance Produkcja: Japonia, 1978 Długość: 2 godz. 39 min.


Japonia, rok 1701. Młody Lord Asano ma uczestniczyć w uroczystościach związanych z otrzymaniem przez szoguna Tsunayoshiego miecza od cesarza. Jednak przed samą uroczystością zostaje publicznie znieważony przez Kirę, mistrza etykiety na dworze szoguna. W przypływie gniewu chcąc pomścić zniewagę, dobywa miecz w pałacu szoguna, samemu łamiąc tym samym prawo. Władze szogunatu obawiając się, że zdarzenie może zaowocować konsekwencjami politycznymi, naciskają na szybkie zakończenie śledztwa. Cieszący się poparciem szoguna Kira zostaje uznany za niewinnego, a odpowiedzialnością za całe zajście obciążony zostaje lord Asano, którego władze skazują na popełnienie samobójstwa i konfiskatę ziem. Gdy do zamku lorda Asano docierają wieści o losie władcy kanclerz Kuranosuke Ohishi stara się opanować zaistniały chaos. Oburzeni jednostronnym wyrokiem słudzy lorda Asano, pragną natychmiast pomścić swojego pana zabijając Kirę. Ich planom sprzeciwia się jednak mądry kanclerz Ohishi, który chce zrealizować swój własny plan zemsty. 

20 lipca 2016

As a Wife, As a Woman

Reżyseria: Mikio Naruse Alternatywny tytuł: Tsuma to shite onna to shite Produkcja: Japonia, 1961 Długość: 1 godz. 46 min.


Miho Nishigaki prowadzi bar w tokijskiej dzielnicy Ginza, należący do rodziny Kōno. Od prawie dwóch dekad jest kochanką profesora Kōno, który obawiając się skandalu nie chce opuścić swojej żony Ayako. Przez wiele lat nienaciskająca na swojego kochanka i bezgranicznie mu wierna, niczym prawdziwa żona, starzejąca się Miho zaczyna rozpaczliwie starć się odciągnąć go od żony nim jej młodość całkowicie przeminie. W tym czasie pałająca przez lata do kochanki męża nienawiścią Ayako nie pozostaje jej dłużna, plotąc intrygę mającą rozdzielić dwójkę kochanków. W oku tej zbierającej się burzy, znajdują się dzieci państwa Kōno, nieświadome rodzinnej tajemnicy, której ujawnienie  na zawsze odmieni ich życie.

16 lipca 2016

Hideko Takamine - aktorka o trzech życiach


Hideko Takamine - jedna z najbardziej znanych i uwielbianych japońskich aktorek, która swoją karierą zaczęła pod koniec lat 20-tych XX w. jako dziecięca gwiazda i w ciągu pięćdziesięciu lat swojej zawodowej aktywności, współpracowała z wieloma czołowymi japońskimi reżyserami takimi jak Yasujirō Ozu, Kajirō Yamamoto, Keisuke Kinoshita, czy Mikio Naruse.

30 czerwca 2016

Ryksiarz

Reżyseria: Hiroshi Inagaki Alternatywny tytuł: The Rickshaw Man / Muhomatsu no issho Produkcja: Japonia, 1958 Długość: 1 godz. 43 min.


Rykszarz Matsugoro zwany Dzikim, którego obrosłą legendami postać zna każdy mieszkaniec Kokury, słynie ze swojej odwagi oraz nieustępliwości, przez które to cechy często pakuje się w kłopoty. Ci jednak, którzy znają Dzikiego Matsu lepiej, wiedzą że za legendą kryje się człowiek prostoduszny i uczciwy, nie wszczynający burd jeśli nie poczuje się sprowokowany. Jego życie zmienia się jednak na zawsze w dniu którym pomaga rannemu chłopcu imieniem Toshio Yoshioka. Nie oczekując żadnej nagrody za pomoc synowi od pani Yoshioka, Matsu wraca do swoich zwykłych zajęć. Kapitan Yoshioka nie godząc się jednak na odprawienie słynnego Matsu bez żadnej nagrody zaprasza go na kolację do swojego domu. Matsu zaprzyjaźnia się z rodziną Yoshioka, wożąc swoją rykszą, wciąż jeszcze kurującego się Toshio do szkoły. Jakiś czas później kapitan Yoshioka rozchorowuje się i umiera, a jego zrozpaczona żona Yoshiko prosi Matsu, by ten stał się zastępczym ojcem dla małego Toshio i nauczył chłopca jak być mężczyzną. 

25 czerwca 2016

Revivre

Reżyseria: Kwon-taek Im Alternatywny tytuł: Hwa-jang Produkcja: Korea Południowa, 2014 Długość: 1 godz. 29 min.



Gdy po długich zmaganiach z rakiem żona Sang-moo Oh wydaje się zdrowieć niespodziewany nawrót choroby ponownie przykuwa ją do szpitalnego łóżka. Sang-moo Oh pracujący jako dyrektor w korporacji zajmującej się produkcją kosmetyków dla kobiet, nieprzerwanie kursuje pomiędzy pracą, a szpitalem niestrudzenie doglądając coraz bardziej chorą żonę. Stresująca praca i ciągłe wizyty u żony, odciskają piętno na nie najmłodszym już panu Oh, który z coraz większym trudem wywiązuje się ze swoich obowiązków. Pewnego dnia do zespołu Oh’a dołącza młoda i ponętna Eun-joo Choo. Pogłębiająca się choroba pani Oh, nie pozostawiająca nadziei na wyzdrowienie oraz sukcesywnie pozbawiająca ją kontroli nad własnym ciałem powoduje, że pomiędzy małżonkami powstaje mur niezrozumienia i nieufności. Mierzący się samemu z chorobą żony oraz oznakami własnej postępującej starości pan Oh coraz bardziej zaczyna fascynować się piękną Eun-joo Choo. 

22 czerwca 2016

Signal

Reżyseria: Masaaki Taniguchi Alternatywny tytuł: Sigunaru - Getsuyobi no Ruka Produkcja: Japonia, 2012 Długość: 1 godz. 52 min.



Keisuke Miyase szukając możliwości zarobienia w czasie wakacji na czesne aplikuje na wyjątkowo dobrze płatną posadę asystenta kinooperatora w miejscowym starym kinie. Na miejscu okazuje się, że kinooperatorem, któremu Keisuke ma pomagać jest dziewczyna w jego wieku - Ruka Sugimoto, która z powodu kontuzji nogi nie jest w stanie wykonywać samej swoich obowiązków. Nim jednak Keisuke zostanie przyjęty musi zgodzić się na przestrzeganie trzech zasad dotyczących jego kontaktów z Ruką: nie może wypytywać dziewczyny o jej przeszłość, nie wchodzić jej w drogę w poniedziałki oraz nie wiązać się z nią uczuciowo. Niezrażony dziwnymi wymaganiami Keisuke z chęcią rozpoczyna pracę pod nadzorem tajemniczej kinooperatorki. 

20 czerwca 2016

Inside Men - The Original

Reżyseria: Min-Ho Woo Alternatywny tytuł: Nae-boo-ja-deul Produkcja: Korea Południowa, 2014 Długość: 3 godz. 



Ahn Sang-goo prowadzący oficjalnie agencję talentów, a w rzeczywistości będący szefem grupy przestępczej, przez lata wykonywał brudną robotę dla skorumpowanych polityków. Teraz występuje z cienia i na wielkiej konferencji prasowej, pośród tłumów dziennikarzy ujawnia korupcyjne powiązania korporacji Mirae Motors z ubiegającym się o prezydenturę kongresmenem Jang Pil-Woo. Postępowaniem Ahn Sang-goo nie kieruje skrucha, ani chęć wymierzenia sprawiedliwości, ale żądza zemsty za zdradę o której wciąż przypomina mu kikut wieńczący jego prawe ramię. Za kulisami wciąż toczy się jednak bezwzględna gra pomiędzy prokuraturą, klikami skorumpowanych polityków i biznesmenów oraz człowiekiem którego starannie dobierane słowa poruszają naród, decydując o wywyższeniu i upadku jednych, życiu i śmierci innych oraz o tym co jest prawdą, a co kłamstwem. 

5 czerwca 2016

Bez przebaczenia

Reżyseria: Sang-il Lee Alternatywny tytuł: Unforgiven / Yurusarezaru Mono Produkcja: Japonia, 2013 Długość: 2 godz. 15 min.


Hokkaido rok 1880. Podstarzały Jubei Kamata, były samuraj w armii pokonanego szogunatu, ukrywa się od jedenastu lat przed ścigającymi go cesarskimi żołnierzami na wciąż nieucywilizowanej wyspie. Niespodziewanie w jego podupadającej chatce, w której mieszka wraz z dwójką swoich dzieci, zjawia się jego stary przyjaciel Kingo Baba. Stary druh proponuje Jubei, by ten przyłączył się do niego w polowaniu na dwóch mężczyzn za których zabicie prostytutki z miasteczka Washiro zaoferowały pokaźną sumę pieniędzy. Mężczyźni ci pocięli twarz jednej z tamtejszych prostytutek, gdy ta chichotem zareagowała na widok mizernej wielkości przyrodzenia jednego z nich, za co ku oburzeniu jej przyjaciółek ukarani zostali jedynie nakazem zrekompensowania właścicielowi burdelu poniesionych strat. Mający dość zabijania i wciąż prześladowany wspomnieniami o ludziach których zabił Jibei początkowo nie godzi się na wzięcie udziału w zleceniu. Jednak ciężka sytuacja rodziny zmusza go do zmiany zdania wbrew wciąż prześladującemu go poczuciu winy i przyrzeczeniu jakie złożył swojej zmarłej żonie. W drodze do Washiro do Jubei i Kingo przyłącza się Goro Sawada, który proponuje obu mężczyznom swoją pomoc. W Washiro jednak na trzech śmiałków czeka miejscowy bezlitosny stróż prawa Ichizo Oishi, który nie pozwoli na samowolne wymierzanie sprawiedliwości w swoim miasteczku. 

27 maja 2016

Nasza młodsza siostra

Reżyseria: Hirokazu Koreeda Alternatywny tytuł: Our Little Sister / Umimachi Diary Produkcja: Japonia, 2015 Długość: 2 godz. 8 min.


Siostry Kouda; Sachi, Yoshino i Chika udają się z rodzinnej Kamakury do odległej Yamagaty na pogrzeb ojca, którego nie widziały od lat. Na miejscu po raz pierwszy spotykają piętnastoletnią Suzu Asano, swoją przyrodnią siostrę, dla której matki ojciec sióstr zostawił rodzinę piętnaście lat wcześniej. Po śmierci ojca Suzu dziewczynką opiekuje się jej macocha z którą ten ożenił się gdy zmarła jego drug żona. Sachi niespodziewanie proponuje Suzu, by ta zamieszkała razem z przyrodnimi siostrami w zostawionym im przez zmarłą babcię rodzinnym domu w Kamakurze. Suzu szybko przystaje na propozycję Sachi i wkrótce przeprowadza się do Kamakury.

22 maja 2016

Dendera

Reżyseria: Daisuke Tengan Produkcja: Japonia, 2011 Długość: 1 godz. 58 min.



Tradycja nakazuje by każdy mieszkaniec wioski, który ukończy siedemdziesiąty rok życia udał się zimą w góry by tam umrzeć. Gdy czas nadchodzi posłuszna odwiecznej tradycji Kayu Saito również udaje się w góry, by dzięki swojemu poświęceniu ulżyć mieszkańcom wioski, a samemu poprzez ten godny czyn dostąpić po śmierci Niebios. Czekając na śmierć, wyczerpana i przemarznięta, traci przytomność. Niespodziewanie budzi się jednak w nieznanej izbie. Ze zdziwieniem odkrywa, że znajduje się we wiosce zwanej Dendera, którą zamieszkują starsze kobiety wysłane podobnie jak ona w góry by umrzeć. Wbrew jednak tradycji kobiety te postanowiły nadal żyć. Przywódczynią wioski okazuje się stuletnia Mei Mitsuboshi, która jako pierwsza odmówiła pogodzenia się z przeznaczonym jej losem zakładając z czasem Denderę w której wysłane w góry staruszki mogą znaleźć schronienie. Jednak pałająca żądzą zemsty Mei poprzysięgła, że przed śmiercią zrówna wioskę z ziemią i wymorduje jej mieszkańców. Teraz, gdy w Denderze jest wystarczająco wiele kobiet zamierza dotrzymać przysięgi. 

17 maja 2016

A Company Man

Reżyseria: Sang-yoon Lim Alternatywny tytuł: Hoi-sa-won Produkcja: Korea Południowa, 2012 Długość: 1 godz. 36 min.


Ji Hyeong-Do pracuje w firmie NCM, której siedziba znajduje się w niczym nie wyróżniającym pośród innych wieżowców budynku w centrum miasta. Jednak oficjalna działalność firmy jest jedynie fasadą za którą kryje się organizacja oferująca usługi płatnych morderców. Ji Hyeong-Do jest całkowicie oddanym firmie pracownikiem, który jednak coraz bardziej zdaje sobie sprawę z tego, że praca całkowicie pochłonęła całe jego życie, nie pozostawiając miejsca na nic innego. Wszystko zmienia się, gdy razem z młodym pracownikiem firmy Ra-Hoon’em dostają zlecenie na zabicie pilnie strzeżonego policyjnego informatora. Decyzja jaką Ji Hyeong-Do podejmie w czasie akcji zaważy na dalszym życiu jego i Ra-Hoon’a. 

14 maja 2016

Sharaku

Reżyseria: Masahiro Shinoda Produkcja: Japonia, 1995 Długość: 1 godz. 55 min.


Japonia, końca XVIII wieku. Nowe restrykcje i cenzura wprowadzane przez ministra Sadanobu Matsudairę uderzają w popularność teatrów. Jūzaburō Tsutaya, właściciel domu wydawniczego i wielbiciel teatru, który sam padł ofiarą nowych praw postanawia zrobić co w jego mocy by na nowo zachęcić ludzi do oglądania sztuk. Swój cel chce osiągnąć przez zdobycie zainteresowania publiczności nowym podejściem do tworzenia rozprowadzanych wśród mieszkańców miasta portretów aktorów występujących w sztukach. W obliczu odejścia z jego wydawnictwa cieszącego się olbrzymią popularnością portrecisty Utamaro, Tsutaya postanawia zlecić wykonanie nowych portretów innemu artyście imieniem Tetsuzo (znanemu później pod imieniem Hokusai Katsushika). Ten jednak po długich próbach oświadcza, że nie jest w stanie podołać wyzwaniu, ale przypadkiem napotkał na prace człowieka, który bez wątpienia będzie w stanie stworzyć odpowiadające wymaganiom Tsutaya portrety. Człowiekiem polecanym przez Tetsuzo okazuje się być zupełny amator i członek ulicznej trupy występujący pod imieniem Tonbo. Tsutaya rozpoznaje jednak drzemiący w młodym człowieku talent i postanawia wydać namalowane przez Tonbo portrety ukrywając jednak jego tożsamość pod pseudonimem - Toshusai Sharaku.

10 maja 2016

Ode to My Father

Reżyseria: Yoon Je-kyoon Alternatywny tytuł: Gug-je-si-jang Produkcja: Korea Południowa, 2014 Długość: 2 godz. 6 min.


Sędziwy Deok-soo Yoon wraca wspomnieniami do swego dzieciństwa naznaczonego wojną, która rozdzieliła jego rodzinę w czasie ucieczki przed komunistyczną armią oraz do przysięgi jaką złożył ojcu w chwili gdy po raz ostatni go widział. Śledząc losy Deok-soo Yoon’a i jego rodziny począwszy od trudnych czasów po wojnie koreańskiej, przez okres szans i rozwoju okresu zimnowojennego po czasy współczesne, śledzimy również z i ich perspektywy jak przez te dekady zmieniała się Korea południowa i jej społeczeństwo. 

3 maja 2016

Bez tchu

Reżyseria: Ik-joon Yang Alternatywny tytuł: Breathless / Ddongpari Produkcja: Korea Południowa, 2008 Długość: 2 godz. 10 min.


Sang-Hoon, lokalny zbir i zabijaka, pracuje odzyskując długi dla swojego, zajmującego się pożyczaniem pieniędzy, przyjaciela Man-Sikn’a. Zapalczywość i skłonność do przemocy sprawiają, że doskonale nadaje się do wykonywania tej pracy, będąc jednocześnie przyczyną jego częstego wpadania w kłopoty. Nieoczekiwanie te same cechy charakteru legną u podstaw jego znajomości z licealistką Yeon-Hue, będącej punktem zwrotnym w życiu ich obojga. Gdy ojciec Sang-Hoon’a, człowiek którego ten nienawidzi i którym gardzi, wraca do domu po pobycie w więzieniu Sang-Hoon musi w końcu skonfrontować się z wciąż dręczącą go przeszłością. W tym samym czasie będąca na życiowym rozdrożu Yeon-Hue, mieszkająca z chorym psychicznie ojcem oraz prowadzącym próżniaczy tryb życia bratem musi zadecydować o swojej przyszłości. 

29 kwietnia 2016

The New World

Reżyseria: Hoon-jeong Park Alternatywny tytuł: Sinsegye Produkcja: Korea Południowa, 2013 Długość: 2 godz. 14 min.


Dong-chool Seok prezes korporacji Goldmoon wychodzi na wolność dzięki nieoczekiwanemu wycofaniu przez prokuraturę zarzutów o malwersacje finansowe. Nie cieszy się on jednak długo wolnością, gdyż ginie w wkrótce wypadku samochodowym. Jego śmierć rozpoczyna walkę o sukcesję w Goldmoon będącym przykrywką dla potężnego przestępczego syndykatu skupiającego trzy grupy przestępcze: Jaebum, Jeil oraz Northmoon. Rywalizacja o schedę po zmarłym szefie skupia się na rozgrywce pomiędzy Joong-goo Lee będący protegowanym Dong-chool Seok’a oraz mającym za sobą wsparcie Jaebum, a Cheong Jeong, Koreańczykiem chińskiego za którym stoi Northmoon. W rozgrywce mającej wyłonić nowe przywództwo syndykatu Hyung-chul Kang, szef sekcji w Narodowej Agencji Policji dostrzega szansę na osłabienie organizacji. Zamierza on wpłynąć na wybór nowego prezesa Goldmoon, wykorzystując do tego celu Ja-seong Lee’a, który jako policjant pod przykrywką stał się zaufaną prawą ręka Cheong Jeong’a.

26 kwietnia 2016

Bracia i siostry z rodziny Toda

Reżyseria: Yasujirō Ozu Alternatywny tytuł: Brothers And Sisters Of The Toda Family / Toda-ke no kyōdai Produkcja: Japonia, 1941 Długość: 1 godz. 45 min.


Z okazji sześćdziesiątych pierwszych urodzin matki rodzeństwo Toda pierwszy raz od ośmiu lat spotyka się w komplecie. Zamożna rodzina Toda nie szczędzi pieniędzy na huczne obchodzenie uroczystości, co niestety odciska piętno na starym patriarsze rodziny, który niespodziewanie umiera w wyniku problemów z sercem. Nieuregulowane zobowiązania jakie pozostawił po sobie ojciec zmuszają dzieci do sprzedania starej rodzinnej rezydencji w której do tej pory mieszkali rodzice wraz z synem Shojiro oraz najmłodszą, niezamężną jeszcze, córką Setsuko. Podczas gdy Shojiro, będący przez swój utracjuszowski styl życia ciągłym utrapieniem dla ojca, postanawia wyprostować swoje życie i usamodzielnić się wyjeżdżając do Chin jego starszy brat Soichiro przyjmuje pod swój dach matkę i siostrę. Szybko okazuje się jednak, że pomimo okazałego domu jakim może poszczycić się Soichiro obecność nowych domowników zaczyna doprowadzać do kolejnych spięć.

23 kwietnia 2016

Cesarz i zabójca

Reżyseria: Kaige Chen Alternatywny tytuł: The Emperor and the Assassin / Jing Ke ci Qin Wang Produkcja: Chiny, Francja, Japonia, 1998 Długość: 2 godz. 42 min.


Chiny III wiek p.n.e. Niezwyciężone armie Ying Zheng’a, władcy królestwa Qin, podbijają kolejne chińskie państwa realizując marzenie swego króla o zjednoczeniu kraju i zakończeniu okresu nieustannych wojen jakie te od wieków toczą pomiędzy sobą. Gdy pokonane zostaje królestwo Han przychodzi pora na państwo Yan. Do rozpoczęcia wojny brakuje jednak Ying Zheng’owi odpowiedniego pretekstu. Z pomocą przychodzi mu pani Zhao, oddana przyjaciółka z dzieciństwa oraz obiekt jego uczuć. Wedle planu pani Zhao Ying Zheng uwalnia trzymanego jako zakładnika księcia królestwa Yan, któremu nie pozostawia wątpliwości co do zamiarów jakie ma on wobec jego kraju. Wraz z księciem odesłana zostaje również, pod pretekstem popadnięcia w niełaskę u króla, pani Zhao. Ma ona dopilnować na miejscu, by książę wysłał zabójcę z zadaniem zabicia Ying Zheng’a, dając mu tym samym pretekst do rozpoczęcia wojny. Sprawy komplikują się jednak gdy okazuje się, że jedyny zdolny do wykonania misji zabójca Jing Ke będąc prześladowanym grzechami przeszłości odmawia podjęcia się zadania. W tym samym czasie na dworze Qin potężny premier Lu Buwei oraz markiz Changxin, faworyt Królowej Matki konkurują o wpływy. Intrygi markiza w nieoczekiwany sposób wpływają na los Ying Zheng’a i całych Chin.

17 kwietnia 2016

Życie O'Haru

Reżyseria: Kenji Mizoguchi Alternatywny tytuł: The Life of Oharu / Saikaku ichidai onna Produkcja: Japonia, 1952 Długość: 2 godz. 28 min.


Japonia końca XVII wieku. Oharu córka samuraja Shinzaemona Okui służy na cesarskim dworze w Kioto. Wbrew konwenansom zakochuje się w pochodzącym z niższej klasy społecznej Katsunosuke. Kochankowie zdając sobie sprawę, że nigdy nie uzyskają pozwolenia na pobranie się postanawiają uciec, jednak o ich romansie szybko dowiadują się władze. Oharu wraz z rodzicami zostają za karę wygnani z miasta, a Katsunosuke stracony. Na wygnaniu Oharu spotyka posłańca daimyo Harutaki Matsudaira poszukującego spełniającej surowe wymagania swego pana kandydatki na konkubinę. Po naciskach ze strony ojca Oharu godzi się zostać konkubiną Harutaki i niedługo później rodzi mu upragnionego dziedzica. Gdy w końcu dziewczyna zaczyna akceptować rolę konkubiny doradcy daimyo postanawiają odesłać ją z powrotem do rodziców przekonani o jej negatywnym wpływie na zdrowie Harutaki. W domu jednak zaskoczony i rozczarowany powrotem córki Shinzaemon sprzedaje Oharu do domu rozrywek w Shimabara, by spłacić swoje długi. Po powrocie z Shimabary rodzice oddają dziewczynę pod opiekę bogatego kupca Kahei Sasaya i jego żony, którzy choć początkowo przyjmują Oharu jak własną córkę, gdy tylko dowiadują się o jej pracy w domu rozrywek szybko zmieniają swoją postawę co w rezultacie zmusza Oharu do opuszczenia ich domu. Jednak niedługo później szczęście uśmiecha się znów do Oharu gdy młody wytwórca wachlarzy Yakichi Ogiya nie bacząc na przeszłość dziewczyny żeni się z nią. Małżeństwo nie trwa jednak długu, gdyż Yakichi ginie z rąk złodzieja. Pozbawiona przez rodzinę męża środków do życia Oharu chce zostać mniszką jednak ciągnąca się za nią przeszłość znów staje jej na drodze w wyniku czego zostaje żebraczką, a następnie prostytutką.

12 kwietnia 2016

Wilk

Reżyseria: Kaneto Shindô Alternatywny tytuł: Wolf / Okami Produkcja: Japonia, 1955 Długość: 2 godz.



W Bakurosaka pięcioosobowa grupa napada na przewożącą pieniądze pocztową ciężarówkę. Dziennikarze sprawcom zuchwałej kradzieży nadają miano Wilków. Gdy jednak policja aresztuje dwójkę biorących udział w napadzie przestępców, okazują się oni nie zatwardziałymi kryminalistami, ale zwykłymi pracownikami firmy ubezpieczeniowej.  Co takiego sprawiło, że wojenna wdowa Akiko Yano i były pracownik banku Harajima wraz z byłym pracownikiem fabryki Mikawą, scenarzystą Yoshikawą oraz wdową Fujibayashi zdecydowali się napaść na konwój z pieniędzmi?