31 sierpnia 2016

Once Upon a Time in Seoul

Reżyseria: Hyeong-jun Bae Alternatywny tytuł: Sonyeoneun Oljianneunda 
Produkcja: Korea Południowa, 2008 Długość: 1 godz. 38 min.


Niedługo po zakończeniu Wojny koreańskiej dwaj młodzi mężczyźni, Tae-Ho oraz Jong-Du, przybywają do Seulu, chcąc wzbogacić się na tamtejszym czarnym rynku. Szybko jednak orientują się, że handel bez pozwolenia lokalnych gangsterów może źle się skończyć. Sprytny Tae-Ho oferuje więc ich usługi kontrolującemu rynek Myung-Soo. Będący pod wrażeniem umiejętności oraz zuchwałości dwóch młodych ludzi gangster zgadza się by poprowadzili jeden z jego sklepów. Jong-Du nie jest zachwycony nowym układem, nie chcąc nikomu podlegać, jednak dla pragmatycznego Tae-Ho współpraca z gangsterami jest jedynie kolejnym etapem na drodze do zdobycia dużych pieniędzy i szacunku.

30 sierpnia 2016

Bad Guy

Reżyseria: Ki-duk Kim Alternatywny tytuł: Nabbeun namja Produkcja: Korea Południowa, 2001 Długość: 1 godz. 40 min.


Gdy Sun-Hwa czeka na swojego chłopaka, obok niej przysiada się podejrzanie wyglądający mężczyzna z wyraźną szramą ciągnącą się przez całą jego szyję. Wystraszona dziewczyna zmienia szybko miejsce, niedługo potem dołącza do niej chłopak. Gdy jednak para postanawia odejść mężczyzna ze szramą, chwyta dziewczynę zmuszając ją do długiego pocałunku. Jakiś czas później w księgarni Sun-Hwa znajduje portfel ze znaczną sumą pieniędzy, którą zatrzymuje dla siebie. Jednak właściciel portfela odnajduje dziewczynę, twierdząc przy tym że w środku znajdowało się znacznie więcej pieniędzy niż ta znalazła. Aby oddać całą sumę i uniknąć policji Sun-Hwa zgadza się wziąć pożyczkę, której zastawem będzie jej ciało. Nie mogąc na czas spłacić długu dziewczyna trafia do burdelu, którego właścicielem okazuje się Han-ki - spotkany wcześniej mężczyzna ze szramą na szyi.

22 sierpnia 2016

My So Has Got Depression


Reżyseria: Kiyoshi Sasabe Alternatywny tytuł: Tsure ga utsu ni narimashite Produkcja: Japonia, 2011 Długość: 2 godz. 1 min.


Mikio i Haruko Takazaki są małżeństwem od pięciu lat. On pracuje w dziale pomocy, jednej z zagranicznych firmy sprzedających komputery. Ona stara się realizować swoje morzenia o zostaniu uznaną mangaką. Od jakiegoś czasu zdrowie Mikio stale się jednak pogarsza. Kłopoty ze snem, dokuczliwe bóle i ogólna apatia zmuszają go w końcu do wizyty u lekarza, który diagnozuje u niego depresję. Mikio podejmuje leczenie, a u jego boku stoi oddana mu Haruko. Jednak droga do odzyskania zdrowia, będzie trudną i wyboistą podróżą, poddającą łączącą ich więź próbie.

17 sierpnia 2016

Żywot Matsuko

Reżyseria: Tetsuya Nakashima Alternatywny tytuł: Memories of Matsuko / Kiraware Matsuko no Isshō Produkcja: Japonia, 2006 Długość: 2 godz. 10 min.



Dwudziestoletni Shou Kawajiri znajduje się na życiowym rozdrożu. Marzenia o zostaniu muzykiem dla spełnienia których, mając zaledwie osiemnaście lat, opuścił dom i wyjechał do Tokio, prysły w zderzeniu z rzeczywistością. Jego mieszkanie popada w coraz większą ruinę, a dziewczyna zrywa z nim, mając już dość pustej egzystencji u jego boku. Pewnego dnia w mieszkaniu, pojawia się jego ojciec, taszcząc pod ręką urnę, która jak wyjaśnia zawiera szczątki jego zamordowanej kilka dni wcześniej siostry Matsuko. Ojciec prosi Shou, by ten zajął się doprowadzeniem do porządku jej mieszkania. Zaskoczony istnieniem ciotki o której nigdy nie słyszał Shou, zjawia się w mieszkaniu, będącym w jeszcze gorszym stanie niż jego własne. Przerzucając kolejne sterty śmieci chłopak zaczyna powoli, poznawać historię ciotki, której jego rodzina się wyrzekła. Jednocześnie zdaje sobie sprawę, że mieszkanie ciotki jest obserwowane, a jej morderca wciąż nie został schwytany.


14 sierpnia 2016

Flag In The Mist

Reżyseria: Yōji Yamada Alternatywny tytuł: Kiri no Hata Produkcja: Japonia, 1965 Długość: 1 godz. 51 min.




Dwudziestoletnia Kiriko przybywa do Tokio z odległego Kumamoto, by spotkać się z jednym z najlepszych adwokatów w kraju Kinzō Ōtsuką. Kiriko przekonana jest, że jedynie on jest w stanie dowieść niewinności jej oskarżonego o morderstwo brata. Jednak pomimo nieustępliwości dziewczyny Ōtsuka, odmawia przyjęcia sprawy, tłumacząc się nawałem pracy. Rok później, w czasie oczekiwania na apelację po otrzymaniu wyroku śmierci, brat Kiriko umiera w więzieniu z powodu choroby. Dziewczyna przenosi się do Tokio, gdzie w barze w którym pracuje spotyka dziennikarza Kōichi Abe, którego poznała w czasie swojego pobytu w mieście. Od niego dowiaduje się, że po śmierci jej brata Ōtsuka dogłębnie zbadał jego akta, jednak w czasie rozmowy z dziennikarzem, zataił swoje zainteresowanie sprawą.

10 sierpnia 2016

Battle of Roses

Reżyseria: Mikio Naruse Alternatywny tytuł: Bara Gassen Produkcja: Japonia, 1950 Długość: 1 godz. 38 min.


Oskarżony o zdefraudowanie znaczących środków z kont Lily Cosmetics w której pracował mąż Masago umiera niespodziewanie z powodu choroby. Nim jeszcze jej szwagier zmarł Hinako, młodsza siostra Masago, odzyskała dzięki pomocy pana Mogi obciążającego go dokumenty, zamian za obietnicę wyjścia za niego. Jednak wbrew obietnicy danej Hinako, Mogi żąda od Masago oddania przywłaszczonej sumy. Wykorzystując swoje znajomości Masago uzyskuje potrzebne środki, spłaca długi i zakłada konkurencyjną wobec Lily Cosmetics firmę o nazwie Nigera. Nowa firma odnosi spektakularny sukces, ale chcąc umocnić swoją pozycję Masago postanawia wydać Hinako za jednego z kluczowych pracowników. Nie czekając, aż podzieli los siostry, poświęconej dla dobra firmy oraz chcąc zasmakować życia najmłodsza z rodzeństwa Chisuzu przyjmuje oświadczyny niejakiego Ejimy i w sekrecie przed rodziną wychodzi za mąż. Swój sekretny romans ukrywa również sama Masago, która swojemu kochankowi przyznaje stanowisko przysługujące zasłużonemu dla firmy mężowi Hinako. Pomiędzy Hinako, a jej mężem zaczyna powiększać się przepaść, obecna pomiędzy małżonkami od dnia ślubu, a coraz mocniej powiększająca się po pozbawieniu go przez szwagierkę awansu.

7 sierpnia 2016

Szczurołap

Reżyseria: Kwang-tae Kim Alternatywny tytuł: Sonnim / The Piper 
Produkcja: Korea Południowa, 2014 Długość: 1 godz. 59 min.



Niedługo po podpisaniu zawieszenia broni pomiędzy walczącymi w czasie Wojny Koreańskiej stronami Woo-Ryong wraz z swoim dziesięcioletnim synem Young-Nam, przemierzają kraj zarabiając grą na flecie. Zmierzają do Seulu, gdzie spotkany w czasie wojny amerykański lekarz, obiecał zająć się chorymi płucami chłopca. Pewnego razu, chroniąc się przed burzą, spędzają noc w opustoszałym bunkrze. Następnego dnia odkrywają zamaskowaną drogę, którą odsłoniła nawałnica. Podążając nią trafiają do ukrytej pośród gór wioski. Mieszkańcy wydają się przestraszeni przybyciem dwóch nieznajomych, niemniej jednak sołtys wioski, udziela wędrowcom gościny. Ośmielony gościnnością gospodarza Woo-Ryong, prosi go o możliwość przenocowania we wiosce, aby jego wyczerpany długą podrożą syn mógł odpocząć. Sołtys wyraża zgodę pod warunkiem, że Woo-Ryong nie powie żadnemu z wieśniaków, że wojna dobiegła końca. W czasie pobytu Woo-Ryong odkrywa, że wioska cierpi z powodu plagi szczurów, które według jej mieszkańców są niepodobne do innych. Niezrażony opowieściami wieśniaków Woo-Ryong podejmuje się, za sowitą opłatą, przepędzić szczury z wioski. Jednak już wkrótce demony przeszłości dadzą o sobie znać, odkrywając mroczną tajemnicę ukrytej wioski.

5 sierpnia 2016

For the Emperor

Reżyseria: Sang-joon Park Alternatywny tytuł: Hwangjereul Wihayeo Produkcja: Korea Południowa, 2014 Długość: 1 godz. 44 min.


Hwan Lee jest obiecującym baseballistą jednak jego kariera kończy się niepodziewanie, gdy zostaje zatrzymany w czasie nalotu policji na nielegalną szulernię, gdzie odbierał pieniądze za ustawianie meczów. Bez pieniędzy i źródła utrzymania postanawia upomnieć się o stracone pieniądze od prowadzących szulernię gangsterów. Jego bezczelność i talent do bicia się przypadają do gustu jednemu z szefów gangu Sang-Ha Jung, który proponuje mu pracę. Hwan Lee szybko pnie się po kolejnych szczeblach gangsterskiej hierarchii i wkrótce zostaje ważną postacią w organizacji. Z czasem jednak szefostwo postanawia zalegalizować swoje działania do których coraz mniej pasuje Hwan Lee ze swoimi powiązaniami z ustawianiem meczów.

2 sierpnia 2016

The Phone

Reżyseria: Bong-joo Kim Alternatywny tytuł: Deo pon Produkcja: Korea Południowa, 2015 Długość: 1 godz. 55 min.


Dong-Ho Ko odchodzi z kancelarii adwokackiej, by objąć o wiele spokojniejszą i lepiej płatną posadę w dziale prawnym jednego z koncernów farmaceutycznych. Ostatniego dnia pracy odwołuje ustaloną wcześniej kolację ze swoją żoną Yeong-Soo, by razem ze starymi współpracownikami opić swoje odejście. Gdy po zakrapianej nocy, wraca nad ranem do domu odkrywa, że jego żona została zamordowana. Dong-Ho Ko podejmuje natychmiast własne śledztwo jednak po upływie roku ani on ani policja nie są w stanie odnaleźć sprawcy. W dniu rocznicy morderstwa, kiedy Dong-Ho Ko postanawia w końcu stanąć na nogi i zacząć znowu żyć normalnie, niespodziewanie otrzymuje telefon od swojej zamordowanej żony. Wkrótce orientuje się, że rozmawia z Yeong-Soo z dnia jej morderstwa, choć jeszcze na kilka godzin przed samą zbrodnią. Dong-Ho staje przed szansą ocalenia żony.