26 lutego 2016

Gangnam Blues

Reżyseria: Ha Yu Alternatywny tytuł: Gang-nam 1970 Produkcja: Korea Południowa, 2014 Długość: 2 godz. 15 min.


Korea Południowa, lata 70-te. Grupa oficjeli planuje przejąć tanio tereny położone w rejonie Gangnam w pobliżu Seulu zanim ogłoszona zostanie publicznie decyzja o włączeniu ich w obręb miasta, co spowoduje wzrost wartości okolicznych gruntów. Do pomocy w zdobywaniu aktów własności od dotychczasowych właścicieli wykorzystują lokalne grupy przestępcze. Do jednej z takich grup dołączają dwaj łachmaniarze Jong-dae oraz Yong-gi przyjaźniący się od czasów spędzonego w sierocińcu dzieciństwa. Jednak w wyniku zamieszania w czasie pierwszej akcji obaj tracą ze sobą kontakt. Po trzech latach niespodziewanie znów się spotykają tym razem jednak jako członkowie konkurencyjnych gangów. W bezlitosnym świecie gangsterów i skorumpowanych polityków w którym nigdy nie można być pewnym lojalności drugiej strony, a pieniądze wyznaczają twoje miejsce w łańcuchu pokarmowym przyjaźń tych dwóch młodych ludzi zostanie wystawiona na próbę.


Gangnam Blues ma więcej wspólnego z drugą częścią Ojca Chrzestnego niż z klasycznymi koreańskimi filmami gangsterskimi spod znaku strzelanin i bijatyk. Oczywiście tych ostatnich w Gangnam Blues też nie brakuje jednak nacisk położony jest głównie na dynamizm między postaciami uwikłanymi w skomplikowane rozgrywki pomiędzy politykami, a przestępczym światem. Podobnie jak młody Vito Corleone bohaterowie zaczynają jako nic nie znaczące płotki wchodzące do przestępczego świata po trosze z konieczności, a po trosze wciągnięte do niego zupełnym przypadkiem. Ich Ameryką jest Gangnam, który staje się miejscem gdzie jeśli tylko jesteś dostatecznie zuchwały i odważny z dnia na dzień możesz trafić z obskurnych slamsów na eleganckie salony. Obu motywuje przede wszystkim chęć posiadania posiadania czegoś swojego, domu i rodziny których nigdy nie mieli. Obaj jednak poświęcają swoich bliskich w imię zapewnienia im i sobie lepszej, dostatniejszej przyszłości. Życie w ubóstwie nauczyło ich, że rodzinna miłość nie napełni żołądka, nie ogrzeje w czasie mroźnej nocy i nie powstrzyma bogatych i wpływowych przed zniszczeniem twojego domu. Aby więc móc chronić swoich najbliższych sami muszą stać się bogaci i wpływowi ale przede wszystkim muszą pozbyć się wszelkich skrupułów. 


Film ma wyraźny problem z poświęcaniem zbyt dużej ilości czasu ekranowego gabinetowym knowaniom skorumpowanych polityków na czym cierpi płynność narracji całej historii. Widzowi raz po raz dawkowane są kolejne skomplikowane i wielowątkowe rozgrywki pomiędzy głównymi graczami, które można byłoby spokojnie skrócić lub nawet w niektórych wypadkach się pozbyć gdyż niejednokrotnie sceny te nie wprowadzają niczego nowego, a wręcz się dublują. Chwilami ciężko jest się połapać we wciąż meandrujących intrygach i spiskach z udziałem zbyt wielu zbyt słabo zaprezentowanych widzowi postaci. Nawet uważny widz będzie miał problem z spamiętaniem i umiejscowieniem w świecie filmu postaci, które pojawiają się na ekranie jedynie sporadycznie, bądź są jedynie wspominane przez innych i to jeszcze w kontekście kolejnych skomplikowanych intryg. Jednocześnie pomimo dość długiego czasu trwania filmu wiele wątków ważnych z punktu widzenia bohaterów i ich motywacji pozostawionych zostało na uboczu. Ten nadmiar wątków i postaci dusi prostą skądinąd historię walki o lepsze życie przez co w znacznym stopniu utrudnia odbiór filmu. 


Podsumowując Gangnam Blues jest dobrym filmem z kilkoma wyraźnymi problemami, które jednak nie są na tyle uciążliwe aby całkowicie przekreślać całą historię.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz