30 czerwca 2016

Ryksiarz

Reżyseria: Hiroshi Inagaki Alternatywny tytuł: The Rickshaw Man / Muhomatsu no issho Produkcja: Japonia, 1958 Długość: 1 godz. 43 min.


Rykszarz Matsugoro zwany Dzikim, którego obrosłą legendami postać zna każdy mieszkaniec Kokury, słynie ze swojej odwagi oraz nieustępliwości, przez które to cechy często pakuje się w kłopoty. Ci jednak, którzy znają Dzikiego Matsu lepiej, wiedzą że za legendą kryje się człowiek prostoduszny i uczciwy, nie wszczynający burd jeśli nie poczuje się sprowokowany. Jego życie zmienia się jednak na zawsze w dniu którym pomaga rannemu chłopcu imieniem Toshio Yoshioka. Nie oczekując żadnej nagrody za pomoc synowi od pani Yoshioka, Matsu wraca do swoich zwykłych zajęć. Kapitan Yoshioka nie godząc się jednak na odprawienie słynnego Matsu bez żadnej nagrody zaprasza go na kolację do swojego domu. Matsu zaprzyjaźnia się z rodziną Yoshioka, wożąc swoją rykszą, wciąż jeszcze kurującego się Toshio do szkoły. Jakiś czas później kapitan Yoshioka rozchorowuje się i umiera, a jego zrozpaczona żona Yoshiko prosi Matsu, by ten stał się zastępczym ojcem dla małego Toshio i nauczył chłopca jak być mężczyzną. 

Akcja filmu rozpoczyna się około roku 1905 i kilkukrotnie przeskakuje pomiędzy różnymi okresami, śledząc dorastanie Toshio oraz ewolucję jego relacji z Matsu, jak również relacji tego ostatniego z panią Yoshioka. W ciągu mijających lat więź łącząca Matsu z Toshio oraz jego matką stale się zacieśnia. Matsu nigdy jednak nie pozwala sobie na przekroczenie niewidzialnej klasowej przepaści jaka oddziela go od Yoshiko, pomimo trudnego do ukrycia uczucia jakim ją darzy. W relacjach z Toshio zachowuje się jednak w sposób naturalny i swobodny przyjmując rolę nauczyciela pozwalającą mu na zawieszenie dzielących ich różnic klasowych. Wszakże z upływem czasu i związanym z tym dorastaniem Toshio łącząca ich więź zostaje wystawiona na próbę. 


Postać Matsu może wydawać się na pierwszy rzut oka zbyt idealna. Nie posiadający wykształcenia a jednak pełen życiowej mądrości, dumny a jednak zdolny do pokory, prostolinijny a jednak nie przekraczający społecznych konwenansów Matsu jest urzeczywistnieniem ideału japońskiego mężczyzny. Jego dwojaka osobowość ukształtowana przez życiowe doświadczenia w pewien sposób wyjaśnia jego przywiązanie i oddanie rodzinie Yoshioka. Wychowywany przez nieczułą macochę i ojca alkoholika, Matsu nigdy nie zaznał rodzinnego ciepła, ani przez nikogo nie był przygotowywany do sprostania wyzwaniom jakie niesie ze sobą życie. Kochająca się rodzina Yoshioka, której oczkiem w głowie jest ich jedyny syn musi jawić się dla Matsu jako urzeczywistnienie wszelkich jego dziecięcych wyobrażeń. Jednak właśnie to oddanie jakie przejawiają rodzice wobec Toshiego staje u podstaw tragedii Matsu. Dedykująca całe swoje życie synowi Yoshiko, po śmierci męża odmawia jakimkolwiek próbom swatania jej przez rodzinę, stawiając dobro dziecka ponad własne szczęście. Powoduje to, że darzący ją miłością Matsu postrzega swoje uczucia, odrywające poświęconą synowi matkę od dziecka, jako coś nieczystego i godnego potępienia.


W rytmie obracających się kół rykszy rozgrywa się historia niczym życie pełna chwil radosnych, smutnych i tragicznych. Wypełniona postaciami zwykłych ludzi oraz jednym niezwykłym bohaterem. 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz