11 stycznia 2016

The Geisha House

Reżyseria: Kinji Fukasaku Alternatywny tytuł: Omocha Produkcja: Japonia, 1999 
Długość: 1 godz. 53 min.


W 1958 roku w Japonii w życie weszła ustawa przeciw prostytucji, która w znacznym stopniu ograniczała dostęp do usług seksualnych świadczonych przez prostytutki, barowe hostessy i gejsze. W tych niespokojnych i trudnych powojennych czasach w domu gejsz Fujinoya w Kioto do zostania maiko (kandydatka na gejszę) przygotowuje się młodziutka Tokiko. To własnie jej oczami obserwujemy codzienne życie w domu gejsz, ich smutki i dramaty, ale też chwile szczęścia i miłości.

Świat gejsz zmienia się wraz ze społeczno-obyczajowymi przemianami zachodzącymi w japońskim społeczeństwie. Czasy akceptacji dzielnic czerwonych latarni, konkubin i przyzwolenia na prostytucję odchodzą bezpowrotnie w przeszłość podążając śladem samurajów tak jak oni wypartych zachodnimi wzorcami. W tym ostatnim momencie zanim stary świat gejsz odejdzie, a nowy wciąż dopiero jawi się na horyzoncie reżyser oddaje hołd tradycji i sztuce gejsz. Przepełniony melancholią obraz stara się pokazać złożoność kultury gejsz nie popadając jednocześnie w przesadną jej idealizację. Nie pomija tematów prostytucji podkreślając jednocześnie, że choć stanowiła ona nieodzowny element kultury gejsz nie ona była esencją ich profesji. Taniec, śpiew,sztuka konwersacji to wszystko składało się na bycie gejszą. W szczególności ta ostatnia w filmie stanowi w zależności od sytuacji popis prawdziwej słownej szermierki, bądź też wdzięcznego “tańca”. Sceny tych słownych “pojedynków” ogląda się z zapartym tchem podziwiając grację i umiejętności bohaterek. Trzy pokolenia gejsz zamieszkujących Fujinoya dają nam wgląd w trzy etapy kariery gejszy. Począwszy od adeptki na maiko po weterankę u jesieni swej kariery. Pozwala nam to także na obserwowanie spektrum skomplikowanych relacji łączących gejsze z ich klientami. 


“Zdradź zanim zostaniesz zdradzona” brzmi motto gejsz. W relacjach z klientami cienką pozostaje granica pomiędzy pożądaniem, a miłością między sztuką gejsz, a szczerym uczuciem. Dla jednej jak i drugiej strony niedostrzeżenie tych granic prowadzi do wprost do katastrofy. A jednak zostanie gejszą jawi się dla wielu młodych dziewcząt szansą na wyrwanie się z biedy. Ceną jednak jest rezygnacja z normalnego życia z własnej rodziny, z własnej woli, oddanie się bez reszty życiu gejszy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz